Výrobci mobilů
Mezi nejvýznamnější výrobce mobilů patří například:
Nokia
Siemens - BenQ Corporation
LG
Samsung
Nokia
Je nadnárodní společnost se sídlem ve finském Espoo. Je předním světovým výrobcem telekomunikačních zařízení, největším výrobcem mobilních telefonů na světě (její tržní podíl je asi 39 %). Její dceřiná společnost Nokia Siemens Networks vyrábí a dodává infrastrukturu pro telekomunikační sítě. Spolu zaměstnávají asi 130 000 zaměstntnů ve 120 zemích světa.
Společnost hraje velkou roli ve finské ekonomice, je zdaleka největší finskou společností. V roce 2004 byl její podíl na finském HDP 3,5 % a společnost zajišťovala skoro čtvrtinu finského exportu. Od roku 2006 je její obrat vyšší než celý státní rozpočet Finska.
Akcie společnosti jsou kotovány na burzách ve Helsinkách, New Yorku a Frankfurtu. Asi 46 % akcií drží investoři z USA. Společnost není přímo ani nepřímo kontrolována jinou společností či státem. Začátkem roku 2008 byla největším akcionářem banka Morgan Stanley, když vlastnila 8,3 % akcií.
Historie
Společnost byla založena roku 1865 Fredrikem Idestamem ve městě Nokia nedaleko Tampere. Tehdy to ale byla papírna. Později začala vyrábět také gumárenské výrobky. Po druhé světové válce rozšířila svou výrobu o telefonní a telegrafní kabely. V 70. letech minulého století pronikla i na trhy telekomunikační elektroniky. Své gumárenské divize se zbavila až na konci 20. století.
Siemens - BenQ Corporation
BenQ Corporation je tchaj-wanská firma prodávající spotřební elektroniku, výpočetní a komunikační techniku. Firma byla založena roku 2007 společností Qisda, která se před tím jmenovala BenQ. Ta byla založena v roce 1984 pod názvem Continental Systems Inc., později Acer CM (Communications and Multimedia), konečně 5. prosince 2001 byla přejmenována na BenQ Corporation.
BenQ Siemens
BenQ odkoupil k 1. říjnu 2005 mobilní divizi firmy Siemens, která byla dlouhodobě ztrátová, čímž se stal BenQ šestým největším výrobcem mobilní telefonů. Cena včetně výzkumných laboratoři byla cca 350 milionů eur (10 miliard korun). Firma se v dohodě zavázala po dobu 5 let používat pro své telefony název BenQ Siemens, poté se telefony měly prodávat pouze pod jménem BenQ. V září 2006 však divize BenQ Mobile ohlásila úpadek.
Produkty
Mezi hlavní produkty BenQ patří:
- LCD displeje,
- plazmové televizory,
- scannery,
- tiskárny,
- digitální fotoaparáty,
- projektory,
- notebooky, netbooky a „all-in-one“ PC,
- počítačové periferie jako klávesnice a myši,
- digitální hudební přehrávače, a
- mobilní telefony.
Samsung
Skupina Samsung je největší společností Jižní Koreje a největší světový konglomerát podle tržeb, který řídí několik firem na světě. Skládá se z velkého množství mezinárodních společností, všechny jsou spojeny pod značkou Samsung, včetně Samsung Electronics, světově největší elektronické společnosti, Samsung Heavy Industries, jednoho z největších světových stavitelů lodí a Samsung Engineering & Construction, vedoucí globální stavitelské společnosti. Tyto tři multinacionální korporace tvoří základ Skupiny Samsung a odráží její jméno - význam korejského slova Samsung je "tři hvězdy".
Značka Samsung je nejznámější jihokorejskou značkou ve světě a v roce 2005 předstihl Samsung japonského rivala Sony, který byl do té doby největší celosvětovou značkou spotřební elektroniky a tím se Samsung stal součástí dvaceti největších globálních značek. Je také lídrem v mnoha domácích odvětvích, jako je finančnictví, chemický, maloobchodní a zábavní průmysl.
Investice
Vztahy mezi společtnostmi Samsung jsou velmi komplikované. Podle Služby finančního supervizora Jižní Koreji, Samsung Everland vlastní 13,3 % společnosti Samsung Life Insurance; Samsung Life Insurance drží 34,5 % společnosti Samsung Card a 7,2 % společnosti Samsung Electronics, stejně jako další podíly v ostatních společnostech značky Samsung; naproti tomu Samsung Electronics drží 46 % Samsung Card a akcie dalších společností Samsung; a konečně Samsung Card drží 25,6 % Samsungu Everland.
Rodina Lee Kun-heeho vlastní 40 % Samsungu Everland, zatímco Samsung Card drží 25,6 % a příbuzní mají dalších 30 %. Proto Lee Kun-hee zřejmě kontroluje 95 % Samsungu Everland. Kontrola nad jednou společností, díky cirkulaci investic, umožňuje Leeově rodině kontrolovat další společnosti Samsung, ačkoliv má relativně pouze minoritní podíly.